Texas Instruments LP3872ES-3.3
LP3872ES-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3872ES-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK
Datasheet Download
LP3872ES-3.3.pdf
Availability of LP3872ES-3.3
QUANTITY
LP3872ES-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3872ES-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3872ES-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3872ES-3.3
Related LinksLP3872, LP3872ES-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3872ES-3.3 Details Description
Related parts for LP3872ES-3.3
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RECPT 180POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 13.03"L X 7.87"W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 40POS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
MPPS Miniature Package Power Solutions 80V NPN LOW SATURATION TRANSISTOR IC datasheet.pdf