Texas Instruments LP3875ES-2.5/NOPB
LP3875ES-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3875ES-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK
Datasheet Download
LP3875ES-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP3875ES-2.5/NOPB
QUANTITY
LP3875ES-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3875ES-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3875ES-2.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3875ES-2.5/NOPB
Related LinksLP3875ES, LP3875ES-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3875ES-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3875ES-2.5/NOPB
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 12A SC70-6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FLA.1S.302. FOR 2LV datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN JACK 2POS CABLE PIN datasheet.pdf