Texas Instruments LP3881ESX-1.5
LP3881ESX-1.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3881ESX-1.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP3881ESX-1.5.pdf
Availability of LP3881ESX-1.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3881ESX-1.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3881ESX-1.5
Internal Part NumberEIS-LP3881ESX-1.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3881ESX-1.5
Related LinksLP3881, LP3881ESX-1.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3881ESX-1.5 Details Description
Related parts for LP3881ESX-1.5
Crystal 11.98135MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 9POS datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 700V TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
COUNTER LCD 4 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf