Texas Instruments LP3882ET-1.5/NOPB
LP3882ET-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3882ET-1.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO220-5
Datasheet Download
LP3882ET-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP3882ET-1.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3882ET-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3882ET-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3882ET-1.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3882ET-1.5/NOPB
Related LinksLP3882ET, LP3882ET-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3882ET-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3882ET-1.5/NOPB
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/LATCH 2POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 31POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.8VC R6 datasheet.pdf
TERM SPLICE NON INS 0.5" datasheet.pdf