Texas Instruments LP38841S-1.5/NOPB
LP38841S-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38841S-1.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP38841S-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP38841S-1.5/NOPB
QUANTITY
LP38841S-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38841S-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38841S-1.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP38841 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38841S-1.5/NOPB
Related LinksLP38841S, LP38841S-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38841S-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP38841S-1.5/NOPB
CAP THIN FILM 0.9PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 2.2A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH datasheet.pdf
MARKER LETTER OUTDOOR I datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 50V 3A SOD64 datasheet.pdf