Texas Instruments LP38841SX-0.8
LP38841SX-0.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP38841SX-0.8
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP38841SX-0.8.pdf
Availability of LP38841SX-0.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP38841SX-0.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38841SX-0.8
Internal Part NumberEIS-LP38841SX-0.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38841SX-0.8
Related LinksLP3884, LP38841SX-0.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38841SX-0.8 Details Description
Related parts for LP38841SX-0.8
OSC XO 22.1184MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
LEAD TEST BNC FEMALE MINI-HOOK datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 20PLCC datasheet.pdf
OSC XO 74.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 39POS datasheet.pdf