Texas Instruments LP38842SX-1.2
LP38842SX-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
LP38842SX-1.2
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
LP38842SX-1.2.pdf
Availability of LP38842SX-1.2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP38842SX-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38842SX-1.2
Internal Part NumberEIS-LP38842SX-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.115V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38842SX-1.2
Related LinksLP3884, LP38842SX-1.2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38842SX-1.2 Details Description
Related parts for LP38842SX-1.2
IC LCD MODULE CALIBRATOR 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
IC 4-20MA CURRENT-LOOP TX 8SON datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 7.62MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.0V 4-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf