Texas Instruments LP38855SX-1.2/NOPB
LP38855SX-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38855SX-1.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
LP38855SX-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP38855SX-1.2/NOPB
QUANTITY
LP38855SX-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38855SX-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38855SX-1.2/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP38855 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLP38855SX-1.2/NOPB Specifications
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38855SX-1.2/NOPB
Related LinksLP38855SX, LP38855SX-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38855SX-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP38855SX-1.2/NOPB
3V MMIC AMPLIFIER 2.9GHZ SOT363 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG 36" WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf