Texas Instruments LP38858SX-0.8/NOPB
LP38858SX-0.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38858SX-0.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
LP38858SX-0.8/NOPB.pdf
Availability of LP38858SX-0.8/NOPB
QUANTITY
LP38858SX-0.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38858SX-0.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38858SX-0.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38858SX-0.8/NOPB
Related LinksLP38858SX, LP38858SX-0.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38858SX-0.8/NOPB Details Description
Related parts for LP38858SX-0.8/NOPB
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX PLSTC BLK/CLR 6.88"LX4.88"W datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf