Texas Instruments LP38858SX-0.8
LP38858SX-0.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP38858SX-0.8
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
LP38858SX-0.8.pdf
Availability of LP38858SX-0.8
QUANTITY
LP38858SX-0.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38858SX-0.8
Internal Part NumberEIS-LP38858SX-0.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38858SX-0.8
Related LinksLP3885, LP38858SX-0.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38858SX-0.8 Details Description
Related parts for LP38858SX-0.8
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 2FU/90 AR UC datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON NAT 100' datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 110POS datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X4 P-GRADE 3M datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 140MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A datasheet.pdf
DISPL 0.4" DUAL DIGIT YLW-GRN CA datasheet.pdf