Texas Instruments LP38858T-1.2
LP38858T-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
LP38858T-1.2
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO220-5
Datasheet Download
LP38858T-1.2.pdf
Availability of LP38858T-1.2
QUANTITY
LP38858T-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38858T-1.2
Internal Part NumberEIS-LP38858T-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38858T-1.2
Related LinksLP3885, LP38858T-1.2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38858T-1.2 Details Description
Related parts for LP38858T-1.2
FIXED IND 820NH 556MA 670 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1K FLASH 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC AMBIENT/PROXIMITY SENS TDFN datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TRANS 4NPN DARL 120V 4A 12SIP datasheet.pdf