Texas Instruments LP38859SX-1.2
LP38859SX-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
LP38859SX-1.2
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 3A TO263-5
Datasheet Download
LP38859SX-1.2.pdf
Availability of LP38859SX-1.2
QUANTITY
LP38859SX-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38859SX-1.2
Internal Part NumberEIS-LP38859SX-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38859SX-1.2
Related LinksLP3885, LP38859SX-1.2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38859SX-1.2 Details Description
Related parts for LP38859SX-1.2
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MCU 16BIT ROMLESS LV 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
AML55 PADDLE SW COVER 2 PC COVER datasheet.pdf
TERMINAL ZDK 2.5/3AN DU-PE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf