Texas Instruments LP3892EMRX-1.5/NOPB
LP3892EMRX-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3892EMRX-1.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A 8SOPWRPAD
Datasheet Download
LP3892EMRX-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP3892EMRX-1.5/NOPB
QUANTITY
LP3892EMRX-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3892EMRX-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3892EMRX-1.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SO PowerPad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3892EMRX-1.5/NOPB
Related LinksLP3892EMR, LP3892EMRX-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3892EMRX-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3892EMRX-1.5/NOPB
EMITTER IR 950NM 50MA SMD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf