Texas Instruments LP3963ES-1.8/NOPB
LP3963ES-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3963ES-1.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3963ES-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP3963ES-1.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3963ES-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3963ES-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3963ES-1.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 7 V
Current - Limit (Min)4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3963ES-1.8/NOPB
Related LinksLP3963ES, LP3963ES-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3963ES-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP3963ES-1.8/NOPB
RES 47K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.63A 8SO datasheet.pdf
VARISTOR 247V 1.2KA ENCASED datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf