Texas Instruments LP3963ES-3.3
LP3963ES-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3963ES-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3963ES-3.3.pdf
Availability of LP3963ES-3.3
QUANTITY
LP3963ES-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3963ES-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3963ES-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.8V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3963ES-3.3
Related LinksLP3963, LP3963ES-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3963ES-3.3 Details Description
Related parts for LP3963ES-3.3
IC 10BIT BUS INT D LATCH 24-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 75W 1.5V 50A SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 18.29MM datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 36POS datasheet.pdf