Texas Instruments LP3964ESX-3.3
LP3964ESX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3964ESX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP3964ESX-3.3.pdf
Availability of LP3964ESX-3.3
QUANTITY
LP3964ESX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3964ESX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3964ESX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3964ESX-3.3
Related LinksLP3964, LP3964ESX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3964ESX-3.3 Details Description
Related parts for LP3964ESX-3.3
IC MULTIPLEXER ECL 2:1 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 93.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FEMALE 3COND RT ANG PC/SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
LABEL 3X4" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC TXRX DTMF 28PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 32-TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf