Texas Instruments LP3966ES-1.8
LP3966ES-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP3966ES-1.8
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3966ES-1.8.pdf
Availability of LP3966ES-1.8
QUANTITY
LP3966ES-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3966ES-1.8
Internal Part NumberEIS-LP3966ES-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 7 V
Current - Limit (Min)4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3966ES-1.8
Related LinksLP3966, LP3966ES-1.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3966ES-1.8 Details Description
Related parts for LP3966ES-1.8
AC/DC CONVERTER 5V 55W datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 2.39A Lighting eSIP-7C datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 200K 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf