Texas Instruments LP3966ES-2.5
LP3966ES-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3966ES-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3966ES-2.5.pdf
Availability of LP3966ES-2.5
QUANTITY
LP3966ES-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3966ES-2.5
Internal Part NumberEIS-LP3966ES-2.5
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.8V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3966ES-2.5
Related LinksLP3966, LP3966ES-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3966ES-2.5 Details Description
Related parts for LP3966ES-2.5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOT553 datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
SSD 700GB PCIE2 12V HHHIN datasheet.pdf