Texas Instruments LP3966ES-3.3
LP3966ES-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3966ES-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3966ES-3.3.pdf
Availability of LP3966ES-3.3
QUANTITY
LP3966ES-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3966ES-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3966ES-3.3
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.8V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C