Texas Instruments LP3966ESX-2.5
LP3966ESX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3966ESX-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3966ESX-2.5.pdf
Availability of LP3966ESX-2.5
QUANTITY
LP3966ESX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3966ESX-2.5
Internal Part NumberEIS-LP3966ESX-2.5
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.8V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3966ESX-2.5
Related LinksLP3966, LP3966ESX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3966ESX-2.5 Details Description
Related parts for LP3966ESX-2.5
DSUB CABL-AFU15K/ AE15M / AFU15K datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-SSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD DIFF 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 92MA 8.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf