Texas Instruments LP3981IMM-2.83/NOPB
LP3981IMM-2.83/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3981IMM-2.83/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.83V 0.3A 8VSSOP
Datasheet Download
LP3981IMM-2.83/NOPB.pdf
Availability of LP3981IMM-2.83/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3981IMM-2.83/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3981IMM-2.83/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3981IMM-2.83/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.83V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.132V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3981IMM-2.83/NOPB
Related LinksLP3981IMM, LP3981IMM-2.83/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3981IMM-2.83/NOPB Details Description
Related parts for LP3981IMM-2.83/NOPB
IC MCU 8BIT 4.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG 18" LGH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP-IN W/SWITCH 6A datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR G ACCESSORY datasheet.pdf
HAN FAPC LOCK 10MM AG datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 800MA 100 MOHM datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
36 MODII HORZ 3R OE 100CL datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf