Texas Instruments LP3984IMF-3.1/NOPB
LP3984IMF-3.1/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3984IMF-3.1/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3984IMF-3.1/NOPB.pdf
Availability of LP3984IMF-3.1/NOPB
QUANTITY
LP3984IMF-3.1/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3984IMF-3.1/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3984IMF-3.1/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3984IMF-3.1/NOPB
Related LinksLP3984IMF, LP3984IMF-3.1/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3984IMF-3.1/NOPB Details Description
Related parts for LP3984IMF-3.1/NOPB
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-56V 300MA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
FUSE 50A 690V 000FU/70 AR CU datasheet.pdf
GRN METAL, MUSHROOM TRANS datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 25 V datasheet.pdf