Texas Instruments LP3985IBL-2.9/NOPB
LP3985IBL-2.9/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IBL-2.9/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3985IBL-2.9/NOPB.pdf
Availability of LP3985IBL-2.9/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3985IBL-2.9/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IBL-2.9/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3985IBL-2.9/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-VFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IBL-2.9/NOPB
Related LinksLP3985IBL, LP3985IBL-2.9/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IBL-2.9/NOPB Details Description
Related parts for LP3985IBL-2.9/NOPB
CAP ALUM 27000UF 35V 20% SNAP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf