Texas Instruments LP3985IBP-2.5
LP3985IBP-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IBP-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3985IBP-2.5.pdf
Availability of LP3985IBP-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3985IBP-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IBP-2.5
Internal Part NumberEIS-LP3985IBP-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IBP-2.5
Related LinksLP3985, LP3985IBP-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IBP-2.5 Details Description
Related parts for LP3985IBP-2.5
RES MO 2W 6.8K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 9V datasheet.pdf
RES SMD 37K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 4P+20S datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 2512 datasheet.pdf