Texas Instruments LP3985IBPX-3.3
LP3985IBPX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IBPX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3985IBPX-3.3.pdf
Availability of LP3985IBPX-3.3
QUANTITY
LP3985IBPX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IBPX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3985IBPX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IBPX-3.3
Related LinksLP3985I, LP3985IBPX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IBPX-3.3 Details Description
Related parts for LP3985IBPX-3.3
IC OPAMP GP 350KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 8-DIP datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 1MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6MICROPAK datasheet.pdf
IGBT 2500V 55A 300W PLUS247 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf