Texas Instruments LP3985IM5X-2.8/NOPB
LP3985IM5X-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IM5X-2.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3985IM5X-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP3985IM5X-2.8/NOPB
QUANTITY
LP3985IM5X-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IM5X-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3985IM5X-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLP3985IM5X-2.8/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IM5X-2.8/NOPB
Related LinksLP3985IM5, LP3985IM5X-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IM5X-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP3985IM5X-2.8/NOPB
ADM26T/AE26G/X datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 17V SOT23-5 datasheet.pdf
INSULATING TAPE 10METERS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 510MA 2.42 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf