Texas Instruments LP3985IM5X-2.8
LP3985IM5X-2.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IM5X-2.8
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3985IM5X-2.8.pdf
Availability of LP3985IM5X-2.8
QUANTITY
LP3985IM5X-2.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IM5X-2.8
Internal Part NumberEIS-LP3985IM5X-2.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IM5X-2.8
Related LinksLP3985I, LP3985IM5X-2.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IM5X-2.8 Details Description
Related parts for LP3985IM5X-2.8
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FPGA 758 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 12BIT 66 KSPS ADC S/O 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.75-3.6V 60W datasheet.pdf
MONITOR 10.4" XGA datasheet.pdf