Texas Instruments LP3985IM5X-285
LP3985IM5X-285 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IM5X-285
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3985IM5X-285.pdf
Availability of LP3985IM5X-285
QUANTITY
LP3985IM5X-285 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IM5X-285
Internal Part NumberEIS-LP3985IM5X-285
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IM5X-285
Related LinksLP3985I, LP3985IM5X-285 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IM5X-285 Details Description
Related parts for LP3985IM5X-285
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 44COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
HEADER DOUBLE 40POS .050" SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 80A TO-247 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf