Texas Instruments LP3985IM5X-3.2/NOPB
LP3985IM5X-3.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IM5X-3.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3985IM5X-3.2/NOPB.pdf
Availability of LP3985IM5X-3.2/NOPB
QUANTITY
LP3985IM5X-3.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IM5X-3.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3985IM5X-3.2/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IM5X-3.2/NOPB
Related LinksLP3985IM5, LP3985IM5X-3.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IM5X-3.2/NOPB Details Description
Related parts for LP3985IM5X-3.2/NOPB
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SW SPDT 2.3GHZ-5.85GHZ 6TSON datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE SFTP datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 15A datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 300A 20V 2TOWER datasheet.pdf