Texas Instruments LP3985IM5X-4.7
LP3985IM5X-4.7 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IM5X-4.7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3985IM5X-4.7.pdf
Availability of LP3985IM5X-4.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3985IM5X-4.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IM5X-4.7
Internal Part NumberEIS-LP3985IM5X-4.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IM5X-4.7
Related LinksLP3985I, LP3985IM5X-4.7 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IM5X-4.7 Details Description
Related parts for LP3985IM5X-4.7
IC AUDIO PWR AMP HI-PWR LV 8TVSP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS FEMALE CORD #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP AUTO SEALED 2POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 68POS STR WIREMOUNT datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf