Texas Instruments LP3985ITL-2.5
LP3985ITL-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985ITL-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3985ITL-2.5.pdf
Availability of LP3985ITL-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3985ITL-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985ITL-2.5
Internal Part NumberEIS-LP3985ITL-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985ITL-2.5
Related LinksLP3985, LP3985ITL-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985ITL-2.5 Details Description
Related parts for LP3985ITL-2.5
LED ARRAY 2.5X5MM 12-SEG GREEN datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS .100 LOCKING datasheet.pdf
LAMP LED 12VDC 16 SERIES BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 50PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS 90DEG datasheet.pdf