Texas Instruments LP3988IMF-2.5/NOPB
LP3988IMF-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3988IMF-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3988IMF-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP3988IMF-2.5/NOPB
QUANTITY
LP3988IMF-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3988IMF-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3988IMF-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3988IMF-2.5/NOPB
Related LinksLP3988IMF, LP3988IMF-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3988IMF-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3988IMF-2.5/NOPB
CONN RECEPT 100POS W/POST SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 100K SGL 8DIP datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
SSD 256GB 2.5" SATA datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 3.1A SOT-224 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 9NH 1.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf