Texas Instruments LP3990MF-1.5/NOPB
LP3990MF-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3990MF-1.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3990MF-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP3990MF-1.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3990MF-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3990MF-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3990MF-1.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3990MF-1.5/NOPB
Related LinksLP3990MF, LP3990MF-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3990MF-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3990MF-1.5/NOPB
CONN RECEPT 18POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC DAS 16BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/YELLOW datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE ROTARY datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 1 POLE 12POS ADJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN datasheet.pdf