Texas Instruments LP3995ILD-1.8/NOPB
LP3995ILD-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3995ILD-1.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6WSON
Datasheet Download
LP3995ILD-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP3995ILD-1.8/NOPB
QUANTITY
LP3995ILD-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3995ILD-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3995ILD-1.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (2.92x3.29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3995ILD-1.8/NOPB
Related LinksLP3995ILD, LP3995ILD-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3995ILD-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP3995ILD-1.8/NOPB
RES SMD 475K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RESOLVER 10M CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
8385-5 CUT OFF PLUNGER datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING 1.61GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf