Texas Instruments LP3995ILD-1.8
LP3995ILD-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP3995ILD-1.8
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6WSON
Datasheet Download
LP3995ILD-1.8.pdf
Availability of LP3995ILD-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3995ILD-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3995ILD-1.8
Internal Part NumberEIS-LP3995ILD-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (2.92x3.29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3995ILD-1.8
Related LinksLP3995, LP3995ILD-1.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3995ILD-1.8 Details Description
Related parts for LP3995ILD-1.8
SW MOM LOCK SPDT 10A PNMT 125V datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 1200A 600V FAST CLASS L datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 205MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 5% 1000VDC datasheet.pdf