Texas Instruments LP3995ILDX-1.8/NOPB
LP3995ILDX-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3995ILDX-1.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6WSON
Datasheet Download
LP3995ILDX-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP3995ILDX-1.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3995ILDX-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3995ILDX-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3995ILDX-1.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (2.92x3.29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3995ILDX-1.8/NOPB
Related LinksLP3995ILD, LP3995ILDX-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3995ILDX-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP3995ILDX-1.8/NOPB
CONVERTER DC/DC 12V 240W OUT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CLC RECP 4-WAY SECONDARY LOCK datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf