Texas Instruments LP3995ITL-1.5/NOPB
LP3995ITL-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3995ITL-1.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3995ITL-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP3995ITL-1.5/NOPB
QUANTITY
LP3995ITL-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3995ITL-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3995ITL-1.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3995ITL-1.5/NOPB
Related LinksLP3995ITL, LP3995ITL-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3995ITL-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3995ITL-1.5/NOPB
LED 14-SEG 2DIG CA GRN RHDP .54" datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 6A SIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf