Texas Instruments LP3996SD-1525/NOPB
LP3996SD-1525/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3996SD-1525/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.5V/2.5V 10WSON
Datasheet Download
LP3996SD-1525/NOPB.pdf
Availability of LP3996SD-1525/NOPB
QUANTITY
LP3996SD-1525/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3996SD-1525/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3996SD-1525/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V, 2.5V
Current - Output150mA, 300mA
Voltage - Dropout (Typical)-, 0.21V @ 300mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-WSON (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3996SD-1525/NOPB
Related LinksLP3996SD-, LP3996SD-1525/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3996SD-1525/NOPB Details Description
Related parts for LP3996SD-1525/NOPB
PATCH CORD MINGRABBR TST CLP 36" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.7A 4-DIP datasheet.pdf
YOKE CLAMP W/O HOOD 6X6MM datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 20POS R/A SMD AU datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf