Texas Instruments LP3999ITL-3.3/NOPB
LP3999ITL-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3999ITL-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3999ITL-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP3999ITL-3.3/NOPB
QUANTITY
LP3999ITL-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3999ITL-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3999ITL-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3999ITL-3.3/NOPB
Related LinksLP3999ITL, LP3999ITL-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3999ITL-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP3999ITL-3.3/NOPB
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR/SCKT .8MM 80POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.6V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf