Texas Instruments LP5900SD-1.5/NOPB
LP5900SD-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5900SD-1.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6WSON
Datasheet Download
LP5900SD-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP5900SD-1.5/NOPB
QUANTITY
LP5900SD-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5900SD-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5900SD-1.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5900 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 15/Oct/2014
Manufacturer Product PageLP5900SD-1.5/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (2.2x2.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5900SD-1.5/NOPB
Related LinksLP5900SD, LP5900SD-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5900SD-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP5900SD-1.5/NOPB
RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2CIR R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 200 MOHM datasheet.pdf
5 16" SNAP MTG datasheet.pdf