Texas Instruments LP5900SD-2.8/NOPB
LP5900SD-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5900SD-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6WSON
Datasheet Download
LP5900SD-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP5900SD-2.8/NOPB
QUANTITY
LP5900SD-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5900SD-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5900SD-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5900 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 15/Oct/2014
Manufacturer Product PageLP5900SD-2.8/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (2.2x2.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5900SD-2.8/NOPB
Related LinksLP5900SD, LP5900SD-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5900SD-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP5900SD-2.8/NOPB
RES ARRAY 8 RES 27 OHM 16DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4-UCSP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
HDC-CT-LOCATOR/C-M5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO-214A datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf