Texas Instruments LP5900SDX-3.3
LP5900SDX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP5900SDX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6WSON
Datasheet Download
LP5900SDX-3.3.pdf
Availability of LP5900SDX-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP5900SDX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5900SDX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP5900SDX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (2.2x2.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5900SDX-3.3
Related LinksLP5900, LP5900SDX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5900SDX-3.3 Details Description
Related parts for LP5900SDX-3.3
CAP CER 330PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE .050 120POS DR TH datasheet.pdf