Texas Instruments LP5900TL-1.5/NOPB
LP5900TL-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5900TL-1.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4DSBGA
Datasheet Download
LP5900TL-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP5900TL-1.5/NOPB
QUANTITY
LP5900TL-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5900TL-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5900TL-1.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5900 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLP5900TL-1.5/NOPB Specifications
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5900TL-1.5/NOPB
Related LinksLP5900TL, LP5900TL-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5900TL-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP5900TL-1.5/NOPB
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD 5POS MALE SMD LOC PIN datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 50K 100TP 8SOIC datasheet.pdf
TERM EDGE DUOTYNE 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
IC 9CH RS485-RS422 TXRX 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 99POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf