Texas Instruments LP5900TLX-1.9/NOPB
LP5900TLX-1.9/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5900TLX-1.9/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.9V 0.15A 4DSBGA
Datasheet Download
LP5900TLX-1.9/NOPB.pdf
Availability of LP5900TLX-1.9/NOPB
QUANTITY
LP5900TLX-1.9/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5900TLX-1.9/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5900TLX-1.9/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5900 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5900TLX-1.9/NOPB
Related LinksLP5900TLX, LP5900TLX-1.9/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5900TLX-1.9/NOPB Details Description
Related parts for LP5900TLX-1.9/NOPB
SSR 5A 250VAC 3/28VDC ZERO-CROSS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC TXRX REGISTERED 8-BIT 24-SOIC datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOV 300V 165MA 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
PMI T-1 3/4 INCAND AMBER UNFROST datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU 8CH MUX 28DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf