Texas Instruments LP5900TLX-4.5/NOPB
LP5900TLX-4.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5900TLX-4.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.15A 4DSBGA
Datasheet Download
LP5900TLX-4.5/NOPB.pdf
Availability of LP5900TLX-4.5/NOPB
QUANTITY
LP5900TLX-4.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5900TLX-4.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5900TLX-4.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5900 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5900TLX-4.5/NOPB
Related LinksLP5900TLX, LP5900TLX-4.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5900TLX-4.5/NOPB Details Description
Related parts for LP5900TLX-4.5/NOPB
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V TSOT26 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.2A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
COND PUNCH-WIRE GATHER datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2' MUHFM NM datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf