Texas Instruments LP5907MFX-2.7/NOPB
LP5907MFX-2.7/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5907MFX-2.7/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
LP5907MFX-2.7/NOPB.pdf
Availability of LP5907MFX-2.7/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP5907MFX-2.7/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5907MFX-2.7/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5907MFX-2.7/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5907MFX-2.7/NOPB
Related LinksLP5907MFX, LP5907MFX-2.7/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5907MFX-2.7/NOPB Details Description
Related parts for LP5907MFX-2.7/NOPB
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED 11-20 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MEMORY TAG 13.56MHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 22 BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRULE 5/14S W 1=500PCS datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 7A 12V datasheet.pdf