Texas Instruments LP5907MFX-2.8/NOPB
LP5907MFX-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5907MFX-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
LP5907MFX-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP5907MFX-2.8/NOPB
QUANTITY
LP5907MFX-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5907MFX-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5907MFX-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5907 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageLP5907MFX-2.8/NOPB Specifications
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5907MFX-2.8/NOPB
Related LinksLP5907MFX, LP5907MFX-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5907MFX-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP5907MFX-2.8/NOPB
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO15 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 29POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SMP PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
SCR 1600V 2913A K-PUK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf