Texas Instruments LP5907UVX19/NOPB
LP5907UVX19/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5907UVX19/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.9V 0.25A 4DSBGA
Datasheet Download
LP5907UVX19/NOPB.pdf
Availability of LP5907UVX19/NOPB
QUANTITY
LP5907UVX19/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5907UVX19/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5907UVX19/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5907 Design with WEBENCH® Power Designer
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.9V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5907UVX19/NOPB
Related LinksLP5907UV, LP5907UVX19/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5907UVX19/NOPB Details Description
Related parts for LP5907UVX19/NOPB
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 180MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 5SIP datasheet.pdf