Texas Instruments LP5951MF-3.3
LP5951MF-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP5951MF-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP5951MF-3.3.pdf
Availability of LP5951MF-3.3
QUANTITY
LP5951MF-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5951MF-3.3
Internal Part NumberEIS-LP5951MF-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Manufacturer Product PageLP5951MF-3.3 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5951MF-3.3
Related LinksLP5951, LP5951MF-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5951MF-3.3 Details Description
Related parts for LP5951MF-3.3
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 8" ORANGE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 29POS .3MM 10" datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 10W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 11MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf