Texas Instruments LP5951MGX-2.8/NOPB
LP5951MGX-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5951MGX-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
LP5951MGX-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP5951MGX-2.8/NOPB
QUANTITY
LP5951MGX-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5951MGX-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5951MGX-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
Manufacturer Product PageLP5951MGX-2.8/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5951MGX-2.8/NOPB
Related LinksLP5951MGX, LP5951MGX-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5951MGX-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP5951MGX-2.8/NOPB
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
REVERSIBLE CONTACTOR datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf